Зимата може да е период, през който повече от вас си почиват и планират летните излети, но ето няколко съвета за подготовка за зимни приключения.
Къмпинг Екипировката
Как ще се отоплявате? Ще спите в наземна или покривна палатка? Ако закъсате и няма наблизо помощ, как ще запазите топлината?
На помощ идват нашите съвети като пешеходни туристи и планинари! Първо, носете топли одеяла в купето автомобила. Бивачно фолио също няма да е излишно – то ви запазва топлината за по-дълго време, като не заема място в багажа. Осигурете си топли чували – поне няколко градуса надолу от това което се очаква от прогнозата за времето. Ние например се информираме от https://www.yr.no/
Ако носите отоплително електрическо одеяло, то ще ви трябва достатъчно добър инвертор. Трябва да е с 50% по-голяма мощност от мощността на най-силния уред, който ще му включвате. Освен това ще ви трябва достатъчно мощна резервна 12V система, която да издържи на натоварването и ниските температури. Ние може да ви консултираме за такава.
Освен нашите предложения, съветваме ви да погледнете и тези на нашите приятели от 7Watta и продуктите Goal Zero.
-
Мобилна зарядна станция EcoFlow RIVER 2 MAX1,169.00лв. вкл. ДДС
-
Мобилна зарядна станция EcoFlow RIVER 2 Pro1,549.00лв. вкл. ДДС
Осигурете достатъчно вода за пиене – това че е студено, не трябва да ви кара да мислите, че не се обезводнявате. Топлите напитки също биха помогнали да запазите телесната си температура.
Не на последно място, може да се снабдите с къмпинг печка, с която да затоплите вашата палатка или затворена тента. Добре е тя да има защити поради лесно-запалимостта на материите от които се правят въпросните „подслони“. Например, нашата печка от Mr. Heater при накланяне или падане сама спира пламъка, а при липса на кислород спира подаването от газовата бутилка (така се предотвратява натрупването на CO2 в затвореното пространство, което може да е опасно). Работата й със всяка бутилка за туристически газов котлон и малкия й размер я прави доста приятно удобство за зимните ви приключения.
Дрехите също са нещо важно. Трябва да се обличате на словете, т.е. да имате термобельо (поне няколко чифта), полар / затоплящ слой и горен слой (ветровка / яке). Не забравяйте чорапите и качествени обувки – не се знае колко време ще трябва да копаете сняг за да изровите джипа.
В магазините за туристическа екипировка продават термо-гел – при активиране може да ви запази топлината на ходилата и ръцете до няколко часа.
Подбирайте местата за бивакуване
Когато бивакувате, избягвайте близост до водни басейни – освен че въздуха около тях е по-студен, то и рискувате да пропаднете в някой разкалян участък край брега, от където е трудно да се измъкнете сам (обикновено поради липсата на лебедка или подходящо дърво, където да се закачите).
Избирайте места, където се пази завет от дървета или скали и защитете лагера, по възжност, като паркирате автомобила си така че да пази завет.
Ако прикюченствате в група, то наредете вашите офроудъри в кръг / полукръг, тъй че да предпазите лагера от навявания и вятър.
4×4 / Офроудъра
Понеже тук не засягаме кемперите (освен ако не са от високопроходимите им братовчеди), то се очаква да излезете от почистените и опесъчени пътища. За тази цел ще трябва да сте добре подготвени. Преди всичко е най-добре да ходите на група или винаги да уточнявате къде ще ходите и да поддържате връзка с вашите близки. Прегледайте всички ваши теглителни въжета и шегели за следи от протъркване или скъсвания. Ако се налага – подмете ги!
-
Колан ARB – протектор за дърво196.00лв. – 239.00лв. вкл. ДДС
-
Защитно покривало ARB – успокойтел за въже169.00лв. вкл. ДДС
-
Мек шегел 12T60.00лв. вкл. ДДС
-
Мек шегел Bubba Rope Gator-Jaw Pro BL 23t215.00лв. вкл. ДДС
-
Кинетично въже PowerLine – различни размери75.00лв. – 160.00лв. вкл. ДДС
Пътеките за кал / сняг са друго средство, с което да се измъкнете от хлъзгава ситуация. Те се подлагат под гумата на вашия джип и така може да излезете от някоя пряспа или поне да имате така нужната инерция, за да продължите. За тази цел си трябва и лопата, разбира се или куки за крик, с които да закачите джантата, да я повдигнете и да подложите пътеките. Наскоро се появиха такива евтини пътеки по бензиностанциите на символични цени – те са предвидени за лек автомобил и не биха издържали тежестта на някой дори и лек джип като Suzuki Jimny / Samurai.
-
MaxTrax Xtreme пътеки за кал и сняг1,380.00лв. вкл. ДДС
-
MaxTrax пътеки за кал и сняг880.00лв. вкл. ДДС
-
ARB Tred – пътеки за кал и сняг1,190.00лв. вкл. ДДС
Ако сте се оборудвали с лебедка, то е добре да прегледате въжето й и мотора. Направете едно пълно развиване на въжето и го навийте правилно на барабана. Вижте дали всички кабели са добре защитени и дали нямат пропуквания на гумения слой.
Уверете се, че спирачката и мотора работят добре. Ако не е така, то потърсете специалисти в нашата страница с полезни връзки, които ще ви помогнат с това.
Ако сте със синтетично въже – осигурете, че то е добре почистено. Ако все пак се случи да го скъсате, то може да бъде ремонтирано на терен за разлика от стоманеното. За тази цел имаме специален инструмент с подробни инструкции.
-
Лебедка WARN VR EVO2,880.00лв. – 2,980.00лв. вкл. ДДС
-
Лебедка KangarooWinch K12000PS Performance Series 12V730.00лв. вкл. ДДС
Това бяха нашите кратки съвети за бивакувате и подготовка за зимни приключения. А какво са вашите? Споделете ги във фейсбуук групата ни или като коментар по-долу.